Arama

KONYA ŞUBE BAŞKANIMIZDAN BASIN AÇIKLAMASI

VETERİNER UYGULAMA ÜCRETLERİ

1-Sağlık Bakanlığında ki BIÇAK parasına benzetilerek kamuoyunda spekülasyon ve kafa karışıklığı yaratmıştır.

2- Hayvan Sağlığı personelinde Moral ve Motivasyon Bozukluğuna sebep olmuştur.

3-Bazı Kurumlar bu uygulamayı diline dolayarak(1 kuruş) çalışan personel rencide edilmekte.

4-Vatandaşlarla bu ücret diyalogunun kalkacağı söylenmesine rağmen aşı ücreti alınması Veteriner Sağlık personeline bırakılmıştır.

5-Her Türlü olumsuz şartlarla(Salgın Hastalık, İhbarı Mecburi Hastalık, Buzağı ölümleri, Hayvanların zapt-ı rapt altına alınmaması vb.) mücadele eden Veteriner Hekimler birde bunun gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmakta;

6-1944 yılından bu yana Kanunen oturmuş bir uygulama ücreti ile çalışan personel temelsiz ve planlanmamış bir uygulamaya maruz kalmakta;

7- Zoonoz hastalıklarla Mücadele sekteye uğrar;

8- Bu durum ilk başlarda popülist bir uygulama gibi görünse de çiftçilerde  büyük mağduriyetlere sebep verecektir.

9- El emeği gibi Cüzi bir ücretle oto kontrol uygulanmış oluyordu.

Bakanlığın tamamen popülist bir açıklamayla  aşılamaların ücretsiz olacağını basın açıklamalarında belirtip şuanda sadece veteriner hekimlerin  uygulama ücretinin kaldırılması ,samimiyetsiz ve dayanağı olmayan bir açıklamadır.

Ülkemizde yaklaşık olarak 14 milyon büyükbaş ve yaklaşık 40 milyon küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

Büyükbaş hayvanlarda hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında yılda zorunlu olarak 2 kez şap aşılaması ve yılda 2 kez zorunlu çiçek aşılaması yapılmakta buda yaklaşık olarak 56 milyon doz zorunlu olarak büyükbaş hayvan aşılamasına denk gelmektedir. bu sadece büyükbaş hayvanlar için yaklaşık olarak 35 milyon lira gelirin Veteriner Hekimler ve Vet.Sağ Teknisyenlerin cebinden gasp etmektir.

Küçük baş hayvanlar için uygulanan veba aşısı yaklaşık olarak 10 milyon liraya karşılık gelmektedir.

Bakanlık taşra birimlerinde mevcut durumda çalışan veteriner hekim sayısı Avrupa ülkeleri ve ABD ile kıyaslandığında tüm sosyal  haklar ve maaş konusunda geri olmasına rağmen  bakanlık  her fırsatta veteriner hekim haklarını gasp edip tamamen tribünlere yönelik açıklamalarda bulunması kabul edilemez durumdur.

Ülkemizde hayvancılığın kalkınması için veteriner hekimler çiftlikten çatala kadar tüm aşamalarda olmazsa olmaz bir meslek grubudur.

Bakanlık hayvancılığın gelişmesini sadece Veteriner hekimlerin haklarını gasp edip tribünlere oynamak  zannetmektedir.

Sormak isteriz sayın bakana hekimlik mesleğinizi yapar  iken neden bıçak parası alıyordunuz?

Neden şuan hastanelerde çalışan hekimlere maaşlarından daha fazla döner sermaye ücretleri ödenmektedir.?

Üniversite hastanelerinde  çalışan doktorlar hem devletten maaş alıp, hem döner sermaye ücreti alıp hem de özel klinik çalıştırmasına rağmen gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı neden sürekli veteriner hekimlerin haklarını gasp etmektedir? ,büro memuru gibi evrak işleri yaptırılmaktadır?

Ayrıca sürekli gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının başına geçen bakanlar hayvancılığın sorunlarını çözememekte ve çözümü personel ile uğraşmak ,personele büro personeli gibi evrak işleri yüklemekte,hatta kurumlarda tehditlerle şoför olurları aldırmakta veteriner hekimlere hekimlik mesleği dışında kalan tüm işleri yüklemektedir.

Yıllar boyunca hayvancılık desteklemeleri uygulanmasına rağmen şuanda yurt dışından ithal besilik dana ,ithal damızlık gebe düve ve et ithalatı yapılmaktadır.ihracatçı konumdan tamamen tarımda dışa bağımlı bir konuma düşürülmüştür.bunun en büyük sebebi Veteriner Hekimlerin her fırsatta yok sayılması,haklarının gasp edilmesi ve mesleğin onur ve gururu ayaklar altına alınmaktadır. 

 

BASIN AÇIKLAMASI METNİ İÇİN TIKLAYINIZ