Arama

NECATİ GÜL BAŞKANIMIZDAN BASIN AÇIKLAMASI

İLÇELERİMİZ  BAŞTA OLMAK ÜZERE  İL MERKEZİNDE DAHİ EKSİK KADROMUZLA  İŞLERİ YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ.

İl  ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gerçekleştirilen görevleri özetlemek isteriz;

Ülkemizin et-süt-yumurtası bizden sorulur. Buğdayı, arpası, pancarı, mısırı, çeltiği, domatesi, biberi, elması, armudu, haşhaşı, kirazı, balığı, tavuğu, koyunu, keçisi, ineği, danası bizden sorulur.

 Markette-bakkalda satılan; yağı, tuzu, unu ve  helvası  gibi  bütün ürünlerin son kullanma tarihlerine kadar bizden sorulur.

 Sucuğu-pastırması, yem fabrikaları, meyhanedeki meze, restorandaki kaçak rakı, süt işleme tesisleri, ette, sütte ve yumurtadaki ilaç kalıntıları, göletlerdeki kirliliğin hesabı bizden sorulur.

Hayvan pazarı, fidan pazarı, halk  pazarı, buğday pazarı,   gecenin ikinde kaçak kesilen  hayvanın hesabı bizden sorulur.

Kuş gribi, domuz gribi, brucellası, şarbonu ve  kuduz hastalığının hesabı bizden sorulur.

Meyve, tohum , soğan, patates, koyun, keçi,  et, süt, yumurta ve daha birçok birlikler, serbest hekimler, ilaç bayileri, gübre bayileri, patatesteki kanser, mısırdaki GDO, fidandaki mantar, kirazdaki iç kurdu, yayladaki ineğin hastalığı hep bizden sorulur.

Belediyenin yapacağı imar, iş adamın yapacağı fabrika, Kiremit fabrikasının  kullanacağı kil, zenginin villasının önündeki kuruyan çim, Ulaştırma Bakanlığının yapacağı yol, DSİ'nin yapacağı baraj, vatandaşın satacağı tarla, belediyenin yapmadığı halk pazarı, kuraklık, aşırı yağış,   teröristtin bomba yapmak için kullandığı amonyum nitrat, 220 bin büyükbaş 160 bin küçükbaş hayvan, 5 milyon 500 bin tavuk, dağdaki domuz, kuduza yakalanan hırsız tilki  ve daha niceleri bizden sorulur.

Organik tarım, çiftçi kayıt sistemi, yem bitkileri desteklemeleri, alet makine destekleri, mazot desteği, gübre desteği, kırsal yatırım destekleri, tohum desteği , fidan desteği, ürün desteği, süt desteği, buzağı desteği, meraların tespiti, meralara yapılan tecavüz bizden sorulur. 

 Açıkçası; tarladan kaşığa, tohumdan sofraya  ne varsa bizden sorulur. Bütün bu  hizmetleri ; işçi, memur, mühendis, veteriner hekim, tekniker, teknisyen, şube müdürü ve il müdürü olmak üzere sırf  halkımızın sağlıklı gıda tüketebilmesi için yapar. Bunun için; kuş gribi, şarbon, kuduz gibi zoonoz hastalıklara yakalanan arkadaşımız var. Aşılama sırasında  mikrop kaparak Ömür boyu tedavisi bulunmayan Brucelara ve Tüberküloz  hastalığına yakalanan birçok personelimiz vardır. Hayvanların darbelerine maruz kalarak ayağı kırılan, kolu kırılan, gıda denetimi sırasında darp edilerek günlerce hastanede yatan,  balta ile kovalanan  arkadaşımız  vardır.

 Mezbahalarda, fırında, pidecide, kasapta, fabrikada  tehditlere, darplara maruz kalan,  24 saat ihbar üzerine yanlarında güvenlik kuvvetleri olmaksızın gıda ve yem  kontrollerini yapan personellerimiz vardır. ÇKS dosyası kabul ederken  küfür yiyen, mevzuatı uyguladığı için  hakaret edilen  arkadaşımız vardır.

Yem bitkisi desteği veya sertifikalı tohum üretimi  kontrolünde kene ısırmasına maruz kalan arkadaşımız vardır.

 Köye iş için gidildiğinde köpeklerce  kovalanıp ısırılan arkadaşımız vardır. İş arayan verdiği cevap gibi ne iş verilirse yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli var. Bu kadar iş yoğunluğunda sehven yapılan hatalar karşısında haksız yere  soruşturma geçiren, duruşma kapılarında saatlerce bekleyen arkadaşlarımız var.

İl  ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli akşama kadar yatıyor, ne iş yapıyor ki diyen; farklı kurumlardaki memurumuz, müdürümüz,  siyasetçimiz, vatandaşımız ve  ne yazık ki çiftçimiz veya meslektaşımız  var.

Siyasetçimizi, bürokratlarımızı, bakanlarımızı, milletvekillerimizi ve idarecilerimizi bizi dinlemeye, bizi anlamaya , bizlerle istişare yapmaya davet ediyoruz.

Aralık 2017 itibariyle  biz GTH Müdürlüğü çalışanları olarak bu işlerin hepsini  mühendisten veteriner hekime teknikere teknisyene hep eksik  kadroyla yapıyoruz. İdari  memur ve yardımcı hizmetler  kadrosundan hiç bahsetmiyorum.  Bu eksiklik sadece  ilçelerimizle kalmayıp il merkezimizde de aynıdır. İlin tamamında 220  olması gereken Ziraat Mühendisi  140; 106   olması gereken Veteriner Hekim 75 kişidir. Birilerinin söylediği gibi  ne il merkezinde, nede ilçelerimizde ki  hiçbir kadroda fazlalığımız yoktur. Tam aksine  ilçelerimiz  başta olmak üzere  il merkezinde dahi eksik kadromuzla  işleri yetiştirmeye çalışıyoruz.

Bunları dile getirmekle kimseyi suçlamıyoruz. Biz sadece mevcut durumu ortaya koyuyoruz. Biz yanlış yapıyor, sizde bu yanlışı gördüğünüz halde bizi uyarmıyorsanız  yaptığımız yanlışa ve hataya ortaksınız. Öyleyse  hakkımızı size helal etmiyoruz. Biz sizi uyarıyoruz. Vebal bizden çıkmış oluyor.

 

 

                                                                                         Necati GÜL

                                                                                         Şube  Bşk