Arama

Manşet Haberler

Kamu çalışanlarına yönelik saldırılara bir yenisi daha eklenmiş, Mersin'de Balık Satıcılarını denetleyen Su Ürünleri Denetim Elemanları darp edilmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Merkez , Adana, Mersin ve Hatay İl Müdürlüğü'nde Su Ürünleri Kontrolörü olarak görev yapan denetim elemanlarının, Mersin Balık Hali'nde yapmış oldukları satıcı denetiminde bazı satıcıların mevzuatta belirlenen kriterlere aykırı küçük boyutlu balık sattıklarını tespit ederek, cezai işlem uygulamak istemeleri üzerine, bazı balık satıcılarının saldırısına uğramışlardır.
Saldırı sonucunda Bakanlık Merkez Su Ürünleri Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan Yaşar Kayabaşı ve bazı su ürünleri denetim görevlileri yaralanmıştır.
Öncelikle yapılan bu saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz.
Ayrıca bu saldırıya maruz kalan kamu görevlilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Bilindiği üzere, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa bağlı çıkarılan 3/1 nolu tebliğe göre Su ürünlerinin üretimi, avlanması, nakliyesi ve satışı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na Bağlı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve bu kuruluşa bağlı Taşra teşkilatlarına verilmiştir.
Mersin'de yapılan bu denetim görevi de bu mevzuatta belirtilen şartlara uygun olarak yapılış olup, yapılan denetimde bazı balık satıcılarının bahse konu tebliğde belirtilen boyutların altında Çupra balığı sattıkları tespit edilmiştir. Bunun üzerine, cezai işlem yapacak olan Denetim Elemanlarına bazı satıcılar, Denetim görevlerini engellemek maksadı ile müdahale etmek istemiş ve ardından çıkan tartışmadan sonra görevini yapan memurlar darp edilmiştir.
Darp sonrası olaya müdahale eden polis bazı saldırganları gözaltına alarak, ayrıca denetim görevi yapan bazı arkadaşlarımızın da ifadelerine başvurmak üzere, emniyete götürmüştür. Emniyetteki ifade alımında da Balık Satıcılarından bazıları, Denetim Elemanlarına; şikâyetçi olmamaları yönünde tehditlerine devam etmişlerdir.
Yapılan işlem tamamen zorbalık olup, kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olmak ve yaptığı görev nedeni ile kamu görevlisine zarar vermek maksatlıdır.
Kamu görevlilerine yapılan bu saldırılar yeni olmayıp, sağlık ve eğitim sektörü başta olmak üzere pek çok kamu kurumunda gözükmektedir.
Bu saldırıların altında; kamu görevlilerini vatandaşın gözünde rencide edici bazı siyasi söylem ve eylemlerin önemli bir etkisi vardır.
Bu konu ile ilgili olarak Başta Mersin Valiliğini, Mersin Emniyet Müdürlüğünü ve Yargı kuruluşlarını göreve davet ediyoruz.
Bu zorbalıkları yapanların yaptıkları, yanlarına kar kalmamalıdır.
Milletin sağlıklı gıda tüketebilme ve su ürünlerimizin rezervlerini korumak adına yapılan bu denetim hizmetini engelleyen, İnsanlıktan nasibini almamış ve görevli arkadaşlarımızı darp etme gibi çirkin bir davranışta bulunanlara hak ettikleri cezaların verilmesi hususu sendikamızca takip edilecektir.
Buradan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerini de uyarıyorum. Darp edilen bu arkadaşlarımız kurum adına görev yapan arkadaşlarımızdır. Bu olayın karşısında kayıtsız kalmamalısınız. Aksi takdirde bu meslektaşlarımıza karşı benzer şiddet olayları artarak devam edecektir.
Buradan hükümet yetkililerini uyarmak istiyorum. Pek çok kamu kurumunda çalışan kamu görevlilerine yönelik artarak devam eden şiddet olaylarında, "gerekli ve caydırıcı önlemleri almamak" noktasında sizin de sorumluluğunuz vardır.
Bu tür olaylarda tutuklu yargılama, cezaların paraya çevrilmesi gibi tedbirler, "şiddeti; yapanın yanına kar bırakır" hale dönüştürmektedir.
Türk Tarım Orman-Sen olarak; meslektaşlarımıza yapılan bu çirkin saldırıyı tekrar kınarken, saldırıya uğrayan kamu görevlisi arkadaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi sunar, yetkililerin görevlerini yapmaları hususunda gerekli hassasiyetlerini göstermelerini umuyoruz.
Ahmet Demirci
Genel Başkan
Yönetim Kurulu Adına