Arama

Manşet Haberler

Genel Merkezimizden Artvin İl Ziyareti

Artvin İli ve İlçeleri,  Genel Sekreter Yüksel BİLGİN tarafından işyerleri ziyaret edildi. Ziyarette, Şube Başkanı Orhan Bıyıklı, İsmail KESKİN, Erdal ER ve Eyüp AKMAN ile beraber yapıldı.

Artvin Orman Bölge Müdürü makamında ziyaret edildi. Artvin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile diğer bağlı birimlerde, çalışanlarımız odalarında tek tek ziyaret edilerek sohbet ve toplantılar yapıldı.

Toplantılarda; yetkili sendikanın, 2014-2015 yılları için yapılan toplu sözleşmenin fiyaskoyla sonuçlandığını, tarım çalışanlarının sorunlarından bir cümle bile bahsedilmediği dile getirilerek özellikle orman çalışanlarının 2004 yılından bu yana yangın sezonunda almakta olduğu “yangın tazminatı/fazla çalışma ücretinin” önümüzdeki yıldan itibaren, kimlerin ne şekilde ve nasıl alacaklarının belli olmadığı ve bu konuda büyük sıkıntılar olacağından bahsetmiştir. Orman Muhafaza Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde uygulamalarında yaşanan sorunlar bahsedilmiştir. Ayrıca siyasi iradenin memurların iş güvencelerini kaldırılmaya niyetli olduklarından bahsederek önümüzdeki süreçte, bu konuda Türk Tarım Orman Sen olarak yapmamız gerekenleri bahsetti.

Ayrıca, ziyaret edilerek genel konularda ve yapılan sendikal faaliyetler hakkında bilgiler verilmiş daha sonra soru cevap şeklinde sohbete devam edilmiştir. Tüm kamu çalışanlarına Türk Tarım Orman Sendikamıza verdikleri destek için teşekkür edilmiştir.

Türk Tarım Orman-Sen Genel Sekreteri Yüksel Bilgin, tatilini geçirmek üzere geldiği memleketi Artvin’den toplu sözleşmede memurları hezimete uğratan yetkili sendikayı topa tuttu.

 Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Bilgin, tatilini geçirmek için geldiği memleketi Artvin’de Tarım-Orman iş koluna bağlı kurumları, Türk Tarım Orman-Sen Artvin Şube Yönetimi ile birlikte ziyaret ettikten sonra Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilciliği’nde sendika yöneticileri ile bir araya geldi. Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi Uğur Özer, Türk Sağlık Sen Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Kocaman, Türk Tarım Orman-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Erdal Er, Eyüp Akman ve sendika üyelerinin bulunduğu toplantıda, Türk Tarım Orman-Sen Genel Sekreteri Yüksel Bilgin, Memur-Sen yöneticilerini topa tuttu.

2014 yılını taban aylığına net 123 TL zam ile kapatan Memur-Sen’in, 1 gün önce hükümet tarafından yapılan 3+3’lük teklifi dahi kabul etmesi durumunda 1 milyon 500 bin memurun daha fazla artış alacak olduğu hatırlatan Bilgin, yetkili konfederasyonun hükümet sözcüsü gibi hareket etmekte olduğunu ve matematik bilmediğini ifade etti. 2 milyon 400 bin memuru ve 1 milyon 800 bin memur emeklisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme sürecini değerlendiren Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Bilgin şunları söyledi; “Yapılan yasa değişikliği ile getirilen toplu sözleşme müessesinin, toplu görüşmelerin dahi gerisinde kaldığı açıkça ortadadır. Toplu Sözleşme masasında takvime bağlı kalmadan daha ikinci görüşmede imza atan yetkili Konfederasyon, memurların alacağı rakamı Hükümetin vereceğinden daha da aşağıya çekmiştir. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir tablo ile karşı karşıyayız. Böylece toplu sözleşme mamasında görüşülmesi beklenilen birçok konu bırakın çözüm bulunmasını daha görüşülmeden rafa kaldırıldı.

 

“HESAP SORMA SÜRECİ BAŞLIYOR!”

Memurların haklarını savunması için yetkili kıldığı ancak toplu sözleşme masasından memurun sorunlarına sahip çıkmak bir tarafa dursun hükümetin teklifini aşağı çekmeyi başaran “sarı sendika” sayesinde kamu çalışanları,

Yüzde sıfır enflasyon farkı zammı, yüzde sıfır ek ders ücreti zammı, yüzde sıfır ek ödeme zammı, yüzde sıfır aile ve çocuk yardımı zammı, yüzde sıfır özel hizmet tazminatı zammı, yüzde sıfır fazla mesai ücreti zammı alacaktır.

 

MEMUR-SEN 2 YILI HEVBA ETMİŞTİR!

 

2015 yılı ise tamamen kayıp bir yıla dönüşecek ve sadece %3+3 zam ile geçiştirilecektir.  Bu hali Memur-Sen, Türk Memuru’nun 2 yılı heba etmiştir. Kamu çalışanları kendilerini bu duruma düşürtenlerden elbette hesap soracaktır. Toplu Sözleşme süreci maalesef yetkili konfederasyonun akıl tutulması yaşaması ile toplu pazarlık sürecine dönüşmüş, memurun masada satılması ile tamamlanmıştır. Ancak şimdi yeni bir süreç başlıyor, bu da kamu çalışanlarının kendilerini masada satanlardan hesap sorması sürecidir.”

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Bilgin’in toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerden gelen sorular üzerine Artvin’in Cerattepe ve Genya bölgelerinde yürütülmek istenilen madencilik faaliyetlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

 

“ARTVİN’İ BEYNİNDEN VURMAK İSTİYORLAR”

 

Kendisinin Ardanuçlu olduğu için Artvin ile bağlarını sürekli olarak canlı tuttuğunu ifade eden Yüksel Bilgin, Artvin dışında yaşamakta olan Artvinlilerin memleket özlemini ve Artvin’e sevgilerini daha yoğun yaşadıkları ifade etti. Maden mücadelesi ve ilgili süreci Artvin teşkilatları vasıtasıyla yakından takip ettiklerini belirten Bilgin, “Burada yapılmak istenilen maden çalışmalarının doğa üzerindeki tahribatı inkar edilemez. Hemşerilerimizin yaşamını olumsuz etkileyeceği tartışmasız bir gerçek. Binlerde ton ağırlığındaki cevherli topraktan bahsedilmektedir. Bu toprağın bulunduğu yerden çevreye zarar vermeksizin sökülmesi dahi mümkün değildir. Nerede kaldı ki burada madencilik faaliyeti yürütülmesi. Madencilik faaliyetleri yürütülmek istenen mevki Artvin’in tepesi konumundadır. Kaz Dağları’nın durumu ortadayken, Murgul’un durumu ortadayken, Artvin’de böylesine bir çalışma içerisine girmek Artvin’i beyninden vurmak demektir. Artvin’i beyninden vurmak istiyorlar ve vicdan sahibi hiç kimse buna müsaade etmez.” dedi.

 

“AÇÜ’NÜN KALBİ TEKLEDİ!”

 

Türk Tarım Orman-Sen Genel Sekreteri Yüksel Bilgin, Artvin’in önceki yıllarda Orman Bakanı Hasan Ekinci’nin de katkılarıyla bir Ormancılık şehri konumuna geldiğini ancak bugün gelinen noktada Artvin’in bu konumunu kaybetmeye başladığını dile getirdi. Artvin’in iktisadi kalkınmasının turizm, organik tarım ve eğitim kenti olmaktan geçtiğinin her platformda ifade edildiğini hatırlatan Bilgin, Artvin’in eğitim kenti olma hedefinde lokomotif rolü oynaması gereken Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Artvin’deki en köklü fakültesinin Artvin Orman Fakültesi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizler Tarım-Orman iş kolu çalışanları olarak Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kalbi konumundaki Artvin Orman Fakültesi ile onur duymaktayken bu yıl Artvin Orman Fakültesi’nin yeterli öğrenci sayısına ulaşamamış olması ile Orman Mühendisliği bölümünün kapanma noktasına gelmesi ile derin bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadık. Bu yıl, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kalbi tekledi. Bu durum orman bölgesi olmayan yerlerde de bu bölümün açılmasının yanı sıra istihdam alanlarının da sınırlanmasının bir sonucudur.”

 

“SAYIN BİLGİN TÜRKİYE KAMU-SEN’İN  ARTVİN ELÇİSİDİR”

 

Türk Tarım-Orman Sen Genel Sekreteri Yüksel Bilgin’in açıklamalarının ardından kısa bir konuşma yaparak ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi Uğur Özer, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Tarım Orman-Sen’in genel Merkez Yönetim Kurulu’nda bir Artvinlinin bulunmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu ve Yüksel Bilgin’i Türkiye Kamu-Sen’in Artvin elçisi olarak gördükleri ifade etti. Özer, önemli sivil toplum kuruluşlarında önemli görevler alan bir çok Artvinli bulunmasına rağmen, bunların tamamının kentin sorunlarına karşı yeteri kadar duyarlı olmadığını ve Artvin’i bir tatil köyü gibi gördüklerini ancak Türk Tarım Orman-Sen Genel Sekreteri Yüksel Bilgin’in Artvin ile bağlarını her zaman canlı tuttuğunu ve Ankara’da olmasına rağmen Artvin’in sorunlarını yaşıyormuşçasına bildiğini dile getirerek Yüksel Bilgin’e teşekkür etti.