Arama

TKDK PERSONELİ İÇİN OLUMLU ADIM


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) personeli için kurum bazında görev yapan uzman ve destek personelinin statü, izin, tayin ve diğer ekonomik ve sosyal haklarına yönelik bazı taleplerimiz karşılık gördü.

TKDK Kurum Başkanı Muhammet ADAK beyle geçmiş dönemlerde ve en son geçen hafta yaptığımız görüşmelerde; kurum personellerinin ve özellikle kurumda görev yapan 280 destek personelinin yönetmenlikteki eksikliklerini sık sık dile getirdik.

Kurum Başkanı Sayın ADAK'ında kurum personelinin taleplerinin karşılanması noktasında bizimle aynı görüşler içerisinde olduğunu, bunca yıldır yapılan bu haksızlıkların ortadan kaldırılması için çalışmalar başlattığını gözlemledik.

Sendika olarak, yapılacak bu tür çalışmalarda her zaman kurum yönetimine destek olduk. Hizmet kolumuza bağlı her kurumda olduğu gibi (TKDK) kurumunda da kamu çalışanlarının taleplerinin karşılanması noktasında, sorumlu sendikacılık görevimizi, kesintisiz olarak sürdüreceğiz.

Bu cümleden, 15 Ocak 2021 günü gerçekleşen ziyaretimizde de, kurum bazında görev yapan uzman ve destek personelinin statü, izin, tayin ve diğer ekonomik ve sosyal haklarına yönelik taleplerimiz konusu, bir kez daha Sayın Başkan'a iletilmişti. Özellikle yeni bir takvim yılına girildiği bu günlerde yaşanan mağduriyetlerin daha da büyümeden giderilmesi adına, kurum düzeyinde başlatılacak faaliyetlere sendika olarak gerekli desteği geçmişte olduğu gibi vermeye devam edeceğimizi Sayın Adak'a ifade etmiştik.

Dün gece yayınlanan maddede kurum çalışanları adına taleplerimizin tamamı karşılanamasa da, taleplerin önemli bir bölümünün karşılandığı görülmektedir.

Bu olumlu gelişmede başta kurum Başkanı sayın ADAK olmak üzere emeği geçen kurum yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Hak mücadelemiz kaldığı yerden devam edecektir. Kurum çalışanları adına taleplerimizin eksik kalan kısımlarının da en kısa zamanda karşılanması mücadelesini zaman geçirmeden başlatacağız. n kısa da,

Değişen bu yönetmenliği ele aldığımızda olumlu yönleri aşağıda sıralanmıştır.

1- İstifa sonrası geri dönüş hakkı. (Sınavsız Başkan takdiri ile)

2- İş sonu tazminatı ödenmesi,

3- Pozisyon değişikliği sınavı (kurumda 3 yıl çalışan destek personelinin dil şartını sağladığı takdirde KPSS sınavı aranmaksızın uzmanlık sınavına girebilmesi)

4- Belirtilmeyen izinler için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun kıyas alınması,

5- Geçici görevlendirmeler 2 ay ile sınırlandırılması ve harcırah verilmesi,

6- Kurum da 5 yıl görev süresini dolduranlar için ücretsiz izin hakkının verilmesi,

7- Yurtdışı eğitimi için ücretsiz izin hakkının verilmesi (Kurum onayı Şartı ile)

8- Tüm atamaların Bakan tarafından yapılması (eski yönetmelikte destek personeli başkan tarafından atanıyordu)

9- Sözleşme feshi olmadığı sürece (fesih şartları 657'ye atif) sözleşmelerin her yıl kendiliğinden uzaması (eskiden her yıl yenilenirken başkana bağlıydı)

10- Uzmanlığa atama da 35 yaş sınırının aranması

11- Uzmanlığa atamada Üniversite sonrası için en az 3 yıl iş tecrübesi.

12- Yer değişikliği işlemi (yönergeye atıfta bulunarak yönetmeliğe girmişti)