Arama

TÜRK TARIM ORMAN SEN GENEL MERKEZİ

“Kayseri –Kocasinan’da Veteriner Hekim Serhat Tekin’e Saldırı”

KONULU

BASIN AÇIKLAMASI

07.11.2019

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne Bağlı bağlı, Kocasinan İlçe Müdürlüğünde görev yapan Veteriner Hekim Meslektaşımız Serhat Tekin, 6 Kasım 2019 tarihinde, İlçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren özel bir kombinada kesim işlerinin kontrol ve denetimi ile ilgili görev yaparken bir hayvan sahibi tarafından saldırıya uğramıştır. Öncelikle meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyor ve Serhat Tekin’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bahse konu hayvan sahibinin kombinaya kesim amacı ile getirmiş olduğu hayvanın kesim sonrası muayenesinde Sığır Tüberkülozu hastalığı belirtileri görülmüştür. Bu şekildeki bu karkasın halk sağlığı için uygun olmayacağı ve imha edileceği hayvan sahibine Veteriner Hekim Serhat Tekin tarafından bildirilmiştir. Bu gelişmeden sonra meslektaşımız hayvan sahibinin önce sözlü itiraz ve hakaretlerine maruz kalmış, sonrasında ise hayvan sahibi tarafından darp edilmiştir. Elim olay ile ilgili kamera kayıtları mevcut olup, gerekli mercilere iletilmiş ve konu emniyet ve adli makamlara taşınmış olup, sendikamızca da yakından takip edilmektedir.

Yapılan darp girişimi Kamu Görevlilerine yönelik bu güne kadar girişilmiş darp girişimlerine yeni bir halka olarak eklenmiş olup, kamu görevlilerine yönelik son zamanlarda sıklaşan bu tür girişimler, caydırıcı idari ve adli cezalar getirilmediği müddetçe devam edeceği görülmektedir.

Kayseri-Kocasinan’da meslektaşımıza karşı girişilen bu saldırı, Devletin asli ve sürekli görevlerini yürütmek zorunda olan kamu çalışanlarını sindirmek, korkutmak ve kamu görevini etkin ve verimli olarak yerine getirmesini engellemeye yöneliktir. Yapılan saldırı, Devlet iradesini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Meslektaşımıza karşı girişilen bu saldırıyı gerçekleştiren şahıs,  görevi başındaki memura hakaret edecek ve darp edecek cesareti nereden almaktadır?

Meslektaşımıza yapılan bu saldırı elbette ne ilk ne de son olacaktır. Arkadaşımıza yapılan bu saldırıyı tekrar şiddetle, nefretle ve esefle kınıyor, son olmasını diliyoruz. Bu saldırıyı, aslında Memur arkadaşlarımızın üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı girişilen bir saldırı olarak görmek zorundayız.

Konu idari ve adli makamlara intikal etmiştir. Önümüzdeki süreçte gelişecek idari ve adli süreçlerde meslektaşımızın her zaman yanında olacağız.  

Bu olayın faili gerekli ve hak ettiği cezayı almaz ise, Kurumsal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısı ile görev yapılacak yerlere gidemeyecek, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamda çalışacaklardır. Buda sonuç olarak Halkın Kamu hizmeti almasına olumsuz yansıyacaktır.

Devlet iradesi olarak, kamu çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet ile ilgili yetkili merciler gerekli yasal tedbirleri hızla almalı, suçun işlenmeden önlenmesi öncelikli olmalıdır. Caydırıcı hukuki düzenlemeler derhal yürürlüğe girmeli, işlenen suç cezasız kalmamalıdır. Kayseri Valiliği ve Kocasinan Kaymakamlığı başta olmak üzere, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz, Kayseri Emniyet Müdürlüğümüz ve Kayseri Adli Teşkilatlarımızın konuyu hassasiyetle takip edeceklerine inancımız tamdır.

Kamu çalışanlarına yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında Türkiye Kamu-Sen ve Türk Tarım Orman Sen olarak müdahil olduğumuzu, bahse konu elim olay ile ilgili olarak, gerek hukuki gerekse idari bütün sürecin Sendikamız tarafından takip edileceğini bildirir, basına ve kamuoyuna duyururuz.

 

Ahmet Demirci

Türk Tarım Orman-Sen

Genel Başkanı

Yönetim Kurulu Adına

 

 

Basın Açıklaması metni için tıklayınız