Arama

21 Şubat 2018 tarihinde Karaman merkeze bağlı Akçaşehir kasabasında meydana gelen olayla ilgili basın açıklaması yapan Karaman İl Başkanımız İbrahim ACAR, “Anaç koyun keçi desteklemesine müracaat eden yetiştiricilerin hayvanlarının yerinde tespiti için göreve giden mesai arkadaşlarımıza çirkin bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yapılan saldırıda Veteriner Hekim Fulya Çömük Şeritoğlu darp ve hakarete uğramıştır.

Yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz.

Kar-kış, yağmur-çamur, sıcak-soğuk demeden, bütün olumsuz şartlara rağmen görevini yerine getirmeye çalışan biz hayvan sağlığı çalışanları, Veteriner Hekimi, Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni üvey evlat muamelesi görmekteyiz.

Bir yandan emeğimizin değeri bir kuruşa indirilirken, fiili hizmetlerimiz kaldırılırken bir de vatandaşla karşı karşıya getirilmekteyiz.

Bizler; bazı mali kuruluşların tahsildarı değiliz,

Bizler; devletin vereceği desteklemenin kolluk kuvveti değiliz,

Bizler; hayvan sağlığı ile ilgili görevleri, çok zor koşullar altında yerine getirmeye çalışan, insanları, hayvanlardan bulaşan yüzlerce hastalıktan koruma çalışmalarını yürüten, hayvanların iyi zapt edilememesi sonucu sürekli darbe yiyen ve yüzlerce hastalığa yakalanma riski taşıyan özgün bir mesleğin mensuplarıyız.

Kamuoyunda doktor, hemşire vb. sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların oluşturduğu gündem kadar, hayvan sağlığı çalışanlarına yapılan saldırıların da gündem oluşturması gerekmektedir. Çünkü hayvan sağlığı çalışanları, insan sağlığı çalışanları kadar, hatta daha fazla risk altındadır. Hayvan sağlığı çalışanları ve tüm tarım teşkilatı çalışanları yayla, mezra gibi hayvancılık yapılan, araçla dahi ulaşılamayan, kolluk kuvvetlerinin ulaşımının dahi zor olduğu yerlerde, yaya olarak, büyük bir özveri içerisinde görevini yapmaya çalışmaktadır.

Biz kamu çalışanlarının, devlet memurlarının vatandaşla bir derdinin olması mümkün değildir. Zira bizler sadece mevzuat hükümlerince verilen görevleri yapmakla yükümlüyüz.

Yaşanan olay ilk değildir. Daha önce de tarım teşkilatı çalışanları çeşitli sebeplerle ve haksız yere saldırıya uğramışlardır. Fakat bu son olay bizi derinden üzmüş, kaygıya sevk etmiştir.

Olay idari ve adli soruşturma aşamasındadır. Türk Tarım Orman Sendikası olarak meslektaşlarımızın ve tüm kamu çalışanlarının arkasındayız.

Buradan Karaman Valiliğini, adli mercileri, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ve Bakanlık Merkez teşkilatını, saldırıyı gerçekleştirenin bir an evvel, en ağır şekilde cezalandırılması hususunda gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.

Konunun takipçisiyiz! İdari ve adli soruşturmanın tarafıyız!

Bu olayın örtbas edilmeyeceği, gerekli her türlü cezai işlemin yapılacağı konusunda adli ve idari makamlarımıza güveniyoruz!” dedi.