Arama

Yarın Ülkemiz için önemli bir gün. 
Kimilerine göre sistem, kimilerine göre rejim değişikliğine yönelik bir referandum var.

Referandum kampanyası sürecinde görülen odur ki; evet yada hayır cephesinde lokomotif olanlar ve özellikle de evet cephesindekiler, anayasanın değişecek maddelerini topluma anlatmak yerine, genelde geçmişten buyana toplumun içine çekildiği genel siyasi klikleşmeler ve söylemlerle toplumu etkilemeye çalıştılar.

Doğal olarak da toplum, istisnalar hariç, içine çekildiği bu tartışmalar çerçevesinde, Anayasa maddelerinde yapılacak değişikliklerin ne getirip, götüreceği yerine, taraf olduğu siyasi cenahın galibiyetine yönelik tercih belirtmek durumunda kaldı.

Anayasa değişiklikleri konusunda bilinmesi gereken, bu değişikliklerin siyasi parti programları yada kısa dönemlik politikalar olmadığı; en az yarım yüzyılı kapsayacak ve ülkenin genel ve ortak politikalarını içinde barındıracak değişiklikler olmasıdır.

Demem odur ki; anayasa değişiklikleri kişiye özel değil, toplumsal mutabakatlarla; toplumun tamamına yönelik yapılır. Örneğin, 50 yıl sonra bizden sonraki nesiller de, herhangi bir anayasa değişikliği ihtiyacı duyduklarında, belki o dönemde bu günkü siyasi parti logolarının pek çoğu, bu günkü siyasi baş aktörlerin belki de tamamı olmayacaktır. Tıpkı 1961 ve 1982 anayasa süreçlerinde olduğu gibi.

Sonuç olarak yarınki anayasa referandumunda Evet yada Hayır oyu vermek için önce tüm milletimiz olarak sandığa gitmek ve tercihimizi göstermek zorunluluğumuz vardır. Bu tercihimiz ise, bu günkü siyasi ortamdan ve siyasi tartışmalardan uzak; tamamen ülkemizin ve bizden sonraki nesillerin selametine yönelik hassasiyetleri içermelidir.

Ayrıca, yarın akşam çıkabilecek evet yada hayır sonucuna rağmen, referandum sürecinde toplumda oluşmuş tüm gerginlikleri ortadan kaldırmaya yönelik yeni ve gerçek bir YENİKAPI RUHU hayata geçirilmelidir.

Aksi takdirde başta siyasileriniz olmak üzere, Millet olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminden tam olarak birlik ve bütünlük adına alamadığımız derslere yenilerini ekleyip, özellikle Türk Düşmanı iç ve dış hainlere yeni fırsatlar vermiş oluruz.

Kısacası yarın yapılacak referandum süreci, oyların sayımları ve sonrasında suhuletimizi dosta ve düşmana gösterelim.

Allah yar ve yardımcımız olsun.