Arama

İlkeli Ol !

TOÇ’DA “DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BU GÜNDÜR”

İlkeli Ol, Tükürdüğünü Yalama!

Sitemizden ve kamuoyunda bazı yayın organlarında yayınlanan haberlerden takip ettiğiniz üzere, 30.10.2014 Günü Erzurum’da düzenlenen Tarım Fuarına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları’na, eski Tar-Gel kökenli bir kamu çalışanının sorduğu "Bizim köy durumu ne olacak" sorusuna verdiği  "Sokaklarda dolaştığınız günleri unutmayınız. Sizi biz işe aldık. Yardımcı Doçent maaşı alıyorsunuz, halinize şükredin" cevabına Sendikamızca “MÜSTEŞAR EFENDİ; ALLAH'A ŞİRK KOŞMA!” başlıklı bir açıklamamızla tepki gösterilmiş ve bu tepkimiz kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı.

Sayın Müsteşarın açıklamasının ve Sendika olarak cevabımızın tarafımızca Kamuoyuna duyurulmasından sonra, konunun muhatabı olan eski Tar-Gel Çalışanı kamu görevlisi arkadaşlarımızdan, Müsteşarın bu tavrına ve bu güne kadarki haksız uygulamalarına ses çıkarmayan Malum Sendika Yöneticilerine yönelik büyük bir tepki gelişmişti.

Tepkilerden köşeye sıkışan ve bu güne kadar, bahse konu kamu çalışanlarına yönelik “kuru vaat” dışında hukuki yada siyasi hiçbir çaba içerisinde olmayan Malum sendika yöneticileri, Müsteşarın cevabını “talihsiz açıklama” diye geçiştirirken, sendikamıza karşı “Talihsiz ve Sorumsuz Açıklamaları Şiddetle Kınıyoruz” başlığı ile; tarafımızca hukuki mücadele başlatılan; yalan, iftira ve hakaret dolu bir açıklama yapmış ve kamuoyuna duyurmuşlardı.

Aradan henüz birkaç gün geçtikten sonra aynı sendika yöneticileri, yaptıkları bu ilk açıklamayı yok sayarak; yani tükürdüklerini yalayarak, bu sefer “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları’na AÇIK MEKTUP”adı altında Akit, Milli Gazete ve Milat Gazetelerine tam sayfa ilan verdiklerini gördük.

Üyelerden alınan aidatlarla ilan vererek kendilerini aklama çabasına düşen sendika yöneticilerinin bu davranışlarını üyelerinin takdirine bırakıyoruz ancak, iki gün önce Müsteşarı aklamaya ve sendikamızı karalamaya yönelik yapılan açıklamalar hala malum sendikanın sitesinde yer alırken, ne değişmiştir ki; yeni bir açıklama ile Sayın Müsteşara bu anlamda sert ve özür yada istifaya davet eden bir açıklama yapma ve yurt genelinde yayın yapan gazetelere vermek ihtiyacı duymuşlardır?

Siyasi iktidar ile kol kola olduklarını, bakanlarla birlikte bakanlıkları beraber yönettiklerini ifade eden Malum Sendika Yöneticileri, herhangi bir ilana gerek duymadan da Sayın Müsteşarla ilgili gereğini yapabilirlerdi. Eğer dedikleri gibi iktidara söz geçirebilir etkinlikleri var ise, görevden aldırabilir veya özür diletebilirlerdi. Yoksa bu mahir Sendikacılıkların bu güçleri GTHB’da sona mı ermiştir.

Sendikamıza yönelik yayınlamış oldukları açıklamanın altında isim belirtilmediği halde, son verilen ilanın altında isim yer alması kafalarda TOÇ’cularda “ALTERNATİF YÖNETİM” sorusunu akıllara getirmektedir. Şöyle ki; ilk açıklamada yazıyı kaleme alanlar ayrı bir yönetim grubu mudur ki;  Müsteşarı koruma altına alırken, metnin altına isim konularak verilen son ilanda, Müsteşar nerede ise tamamen hedef tahtasına koyulmaktadır.

Bu tutarsızlığın sebebi yönetim içerisinde ayrışma değil ise, son dönemde malum sendikadan yaşanan yoğun istifalar mıdır?

Her fırsatta “ilkeli duruş”tan bahseden malum sendika yöneticilerine hatırlatmak isteriz ki; ilkeli duruş, omurgalı duruştur. Dün tükürdüğünü bugün yalamamaktır. Rüzgâra karşı eğilmemek ve yaprak misali savrulmamaktır. Sıkıştığında idareye, sıkıştığında üyelere yaranma gayretine girmeyip, her zaman üyelerin ve kamu çalışanların yanında olduğunu ispat edebilmektir.

 

      Ahmet DEMİRCİ   

Genel Başkan