Arama

Temmuz Geldi, Maske Düştü

TEMMUZ GELDİ, MASKE DÜŞTÜ.

 

Değerli Kamu Çalışanı Kardeşlerim,

Malumunuz üzere 2014 ve 2015 yılı ile ilgili olarak, toplu sözleşme masası 213 yılı 1 Ağustos’ta toplanmış ve bize göre memurların satış fermanı, imzayı atan Malum Sen'e göre ise “Yüzyılın Toplu Sözleşmesi”, toplu sözleşmenin 7. Gününde; tam da 2013 Ramazan Bayramı arifesi günü imzalanarak hayata geçmişti.

Toplu sözleşme öncesi taleplere bakıldığında;

T.Kamu-Sen: Tıpkı 2013 yılında yapılan işçi Toplu Sözleşmelerinde ortaya konulmuş mali hakları dikkate alarak, 2014 için 2.100 TL maaş alanların maaşlarının 2.100 TL’ye tamamlanarak üzerine %5+%5, ikinci yıl için ise yine %5+%5 zam ve yıllık enflasyon farkı olursa onun verilmesini talep etmişken,  (Benzer durum kamu işçilerinin işveren ile imzaladığı toplu sözleşmede mevcut olup,  Kamu işçilerinin 1.100 TL altında ücret alanların maaşlarının 1.100 TL’ye, 1.800 TL’nin altında maaş alan kalifiye işçi maaşlarının 1.800 TL’ye seyyanen yükseltilerek üzerine birinci yıl için %5+%4, ikinci yıl için % 3+% 3 zam verilmesi ve ilave olarak enflasyon farkı ilave edilmesi ),

Malum-sen: birinci yıl %10+%10, ikinci yıl %10+%10 ve çıkarsa enflasyon farkı,

Diğer-Sen ise, “Böyle masa olmaz, burada sağlıklı kararlar alınamaz, KCK’lı kardeşlerimizin problemleri çözülmeden bu masa verimli çalışamaz” mealinde laflar dışında ilave bir talep ya da öneri sunmuyor.

Hükümet kanadı ise pazarlığa, her iki yıl için %3+%3 ile başlayıp, olursa her iki yılsonunda enflasyon farkı verebileceğini ifade ederek başlıyor.

Toplam bir ay sürmesi gereken toplantıların henüz ilk 2 toplantısında henüz bunlar konuşulup, hep beraber; bayram sonrası mesainin 2.günü saat 14 ‘de toplanmak üzere tüm mali, sosyal ve mesleki talepler (tamamı 1156 adet) iki taraf arasında oluşturulmuş ve ramazan bayramı sürecinde Ankara’da bulunacak çalışan ve işveren temsilcilerinden oluşturulmuş komisyona teslim edilerek, bayram tatiline çıkılıyor.

Ama ne oldu ise, o arife günü oluyor, Sayın Başbakan Talimatını veriyor ve MalumSen’in Başkanı, kendi konfederasyonuna bağlı pek çok temsilcinin dahi Ankara dışında olduğu arife günü, kapalı kapılar ardına çağrılarak, daha sonrasında “Yüzyılın toplu sözleşmesini imzaladık” dediği metne imzayı basıyor.

Kamu çalışanları ortaya çıkan sonuca baktıklarında 2014 yılı için bir defaya mahsus 120 TL ödeme dışına öğretmen ve 4C’li çalışanlara birer parmak bal usulü ilave çerez; dışında kocaman bir fiyasko. 2015’e gelindiğinde ise %3+%3 ve yılsonunda enflasyon farkı.

Memurun kahır ekseriyetinin 2014 yılında muhatap olduğu hak ediş; ne taraftan sayarsan say, 120 TL. Diğer bir değişle; ortalama memur maaşı dikkate alındığında yıllık % 5.2 ücret artışı. Oysa ki; Hükümetin ilk teklifi kabul edilmiş olsa idi ortalama % 5,7 ücret artışı yanında yıllık enflasyon farkı kazanılmış olacaktı.

Hükümetin 2014 yılı yıllık enflasyon öngörüsü %6,5, Merkez Bankasının en düşük %7,6, Türkiye Kamu-Sen Ar-ge Merkezinin %10’ün üzeri iken enflasyon farkı dahi talep etmeden %5,2’ye imza atan bir sendikacıya ve onun yönetimine ne demeliyiz? Her halde “Ya sayı saymayı bilmiyorsun, ya dayak yemedin” sözünün muhatabı, tam da bunlar olsa gerek… Ayrıca hükümetin zam teklifinin altında bir rakam ile sözleşme yapabilmek, değil yüzyıllık, asırlık bir sözleşme rezaleti olarak tarihin kara sayfalarına geçmiştir.

Sözleşme rezaleti ortaya çıkınca, ilgili sarı sendikanın, sapsarı kesilmiş baş tosuncuğu, teşkilatına talimat verir, “enflasyon farkı sözleşmemizde var, ancak metne yazarken unutuldu” diyerek günü kurtarmaya çalışır.

2013 yılı sonunda yapılan bütçe görüşmelerinde enflasyon farkı konusu gündeme gelmez, yine malum zat, “fark oluştuğu günü bekleyin, ödenecek” der.

Ama bu arada gerek Kamu Görevlileri Danışma Kurulu’nda, gerekse Başbakan’la bir araya geldiği her zeminde yalvar-yakar, salya-sümük, toplu sözleşmede alamadıklarını, almaya çalışır.

Bu konuda öyle sınır tanımaz faaliyetlere girer ki; İstanbul’un fethi gününü bile bu işe alet eder. Başbakan’ın Ak Gençliği ile beraber İstanbul’da bir toplantı düzenler. Açılış konuşması yapan malum zat; yakalıkta sınır tanımadığı konuşmasında¸ Başbakana, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tam destek olacaklarını ve paralel yapı ile Başbakan’ın yaptığı mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini ifade ettiği girizgâh konuşmasından sonra sözü evirip çevirip, toplu sözleşmede alamadıklarına getirir. Ve Başbakandan enflasyon farkı konusunda, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde memurlara müjde vermesini ister.

 “Ahmet, burası toplu sözleşme masası değil, bunları o masada dile getirseydin” diyen Başbakan malum zatı yeniden duvara toslatmıştır.

Ne diyelim, bazıları için yalan bir sermayedir. Onun la mum alır, o mum da yatsıya kadar ışıtır.

Günü gelince ödenecek denilen enflasyon farkı, Mayıs’tan itibaren memur ve emeklisinin cebini kemirdi. Memur geçmiş alışkanlıkları gereği ve MalumSen’n başındaki malum zat’ın dolduruşu ile Temmuz itibarı fark beklentisine girdi.

Ama ne çare; Temmuz geldi, maske düştü. Yapılan toplu sözleşmede, 2014 yılı için enflasyon farkı ödemesi yoktu. Kendi sendikal ikbal ve istikballerini öne alan, sözde sendikacılar ile memur sadece 2014 enflasyon farkını kaybetmedi. 2015 yılı için de zemin kaybetti.

2015 yılı Ağustos ayında, 2016-2017 yılları için yeniden Toplu Sözleşme yapılacak. Ve bu Toplu Sözleşme Döneminin yetkisi 15 Mayıs 2015 tarihindeki üye sayılarına göre belirlenecek. Eğer memur arkadaşlar geçen yıl yapılan toplu sözleşme çadır tiyatrosundan memnun kalmışlar ise; MalumSen’i desteklemeye devam etsinler. Bu dönemde de memurun iş güvencesi, sosyal güvenliği ve emeklilik hakları gibi kaybedebileceği bazı sermayeleri mevcuttur.

Truva atı niteliğindeki MalumSen’in üyeleri ;

Memurun başına örülen ve geçirilen her çorapta sizin eliniz ve desteğiniz var.

Kendi hakkınızın yenildiğine göz yumabilirsiniz, ama bizim haklarımızı da yediriyorsunuz ve bizler sizlere haklarımızı helal etmiyoruz.

Helalleşebilmenin tek ve son yolu, 2015 Mayıs öncesi, memur düşmanı, truva atı görünümlü MalumSen’den ayrılmak ve haksızlığa daha fazla ortak olmadan, memurların gerçek sesi ve hak mücadelesinin merkezi Türkiye Kamu-Sen ve Bağlı Sendikalarda yer almaktır.  

Saygılarımla.